Pierwsza rozmowa po angielsku, jak sobie poradzić?

napisał Paweł, prawie 2 lat temu Skuteczne metody nauki

Nie wiem, czy zdajesz sobie z tego sprawę, ale wiele osób ma barierę psychiczną w mówieniu w obcym języku. Jeżeli nigdy nie rozmawiałeś po angielsku, prawdopodobnie obawiasz się pierwszych rozmów w tym języku.

Nie przejmuj się, to zupełnie naturalne i wiele osób doświadcza podobnego uczucia. Sam widziałem jak osoby, które dobrze zdały maturę z angielskiego, nie mogły sobie poradzić podczas pierwszych rozmów. Oczywiście nie dlatego, że brakowało im informacji. Powodem zazwyczaj był stres i pewne błędy podczas uczenia się języka. W dzisiejszym artykule podpowiem Ci, co robić, aby pierwsze rozmowy po angielsku były bardziej udane.

Sądzę, że mówienie w obcym języku jest super przeżyciem. Jest to jak gdyby ukoronowanie naszych wielu starań i wyrzeczeń, godzin spędzonych na nauce, czasami frustracji i nerwów. Gdy mówimy w obcym języku i jesteśmy rozumiani, zdajemy sobie nagle sprawę, że 'to działa', że możemy się komunikować, poznawać nowych ludzi i nawiązywać przyjaźnie, a przecież o to w tym wszystkim chodzi.

Jak wspomniałem, początki mogą być trudne, zwłaszcza jeśli popełniliśmy kilka błędów w trakcie nauki. W dzisiejszym wpisie podpowiem Ci kilka rozwiązań, które pomogą Ci w przezwyciężeniu tremy i spowodują, że pierwsze autentyczne rozmowy po angielsku będą bardziej udane. W sumie poniżej odnajdziesz 3 różne sposoby-rozwiązania, które spowodują, że pierwsze rozmowy po angielsku będą czystą przyjemnością.

3 sposoby na pierwszą rozmowę po angielsku

Ucz się z autentycznych materiałów

angielski na YouTube

Kursy językowe są świetnym sposobem nauki, ale gdy osiągniemy nieco wyższy poziom niż początkujący, powinniśmy jak najszybciej wprowadzać do nauki autentyczne materiały językowe. Problem z kursami polega na tym, że treści, które prezentują, są sztuczne. Zostały one celowo spreparowane dla potrzeb uczących się języka.

Rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej i w codziennych sytuacjach niemal nikt nie używa takiego języka! Nie wierzysz? Prosty przykład! Wiele kursów językowych zawiera rozmowę, w której osoba chcąca spędzić noc w hotelu dzwoni do recepcji, aby zarezerwować pokój. Czy kiedykolwiek dzwoniłeś do hotelu, aby zamówić pokój? Oczywiście, że nie. Takich rozmów w ogóle się nie przeprowadza, ponieważ wszyscy zamawiają pokoje hotelowe przez internet.

Ten problem dotyczy nie tylko samej treści kursów, ale również wymowy. Jeśli korzystamy z kursu języka angielskiego, to często perfekcyjną wymowę, przygotowaną przez profesjonalnych lektorów i nagraną w studio. Jest to tak zwany 'Queen's English', poprawny język używany przez wykształconych ludzi.

Problem polega na tym, że poza prezenterami BBC i samą królową niewielu ludzi mówi w taki sposób. W Wielkiej Brytanii jest masa różnych 'akcentów'. Na to, w jaki sposób ludzie mówią, ma wpływ, to, gdzie się urodzili i wychowali, do jakich szkół chodzili, jakie wykształcenie zdobyli. Ludzie z Anglii, Walii, Szkocji i Irlandii Północnej mają różną wymowę, ale poszczególne regiony kraju, a nawet dzielnice Londynu, mówią odrobinę inaczej. Nie zapominajmy też, że nie tylko Brytyjczycy mówią po angielsku. Nasza pierwsza rozmowa może być z kimś z USA, Australii czy Nowej Zelandii. Albo z kimś, kto przed chwilą przyjechał do kraju i ledwo mówi po angielsku. Co zrobimy w takiej sytuacji? Powiemy, 'Sorry, twój angielski jest za słaby'. Nie, przeprowadzimy normalną rozmowę.

Zapamiętaj, jeśli będziesz się uczyć wyłącznie z kursów językowych, to możesz doznać małego szoku i z pewnością nikogo nie zrozumiesz. Zdarza się, że sami Anglicy nie rozumieją Szkotów, czy Irlandczyków, więc Polak ma jeszcze trudniejsze zadanie. Twój rozmówca może używać zdań, których nie było w kursach, może np. powiedzieć jakiegoś wyrażenia regionalnego, albo powiedzieć coś w slangu. Po drugie, może wypowiadać znane Ci frazy, ale w inny sposób niż na kursie. W takiej sytuacji nie rozpoznasz ich i nie zrozumiesz.

Receptą na oba te problemy jest słuchanie autentycznego języka angielskiego, języka, którym mówią zwykli ludzie. W sieci bez trudu odnajdziecie wiele tego typu materiałów. Wystarczy wejść na YouTube i pooglądać sobie różne filmiki, niekoniecznie nauczycieli angielskiego. Możemy również słuchać różnego typu reportaży i wywiadów.

Kolejnym dobrym pomysłem na lepsze rozumienie ze słuchu ludzi mówiących w różny sposób, jest oglądanie filmów po angielsku. Filmy zawierają z reguły autentyczny język. Skąd brać takie filmy? Pierwsze co przychodzi mi do głowy to Netflix. W ustawieniach filmu można włączyć język angielski i, w razie potrzeby, również napisy.

Podsumowując, postaraj się jak najszybciej uczyć z autentycznych materiałów. Są one znacznie ciekawsze niż 'sztuczne' kursy i spowodują, że będziesz lepiej rozumieć język używany przez żywych ludzi.

Mów, mów i jeszcze raz mów

nauczyciele na Italki

Zastanów się na tym. Kto powiedział, że pierwsza prawdziwa rozmowa po angielsku musi być za granicą, a naszym rozmówcą musi być Brytyjczyk, Amerykanin czy Australijczyk? Wcale tak nie jest. Możemy znacznie wcześniej przygotować się do takich rozmów, prowadząc próbne rozmowy jeszcze przed wyjazdem za granicę.

Przy okazji, częstym błędem popełnianym przez uczących się języków, jest nadmierne skupienie uwagi na czytaniu i słuchaniu. Świetnie, że czytamy i słuchamy, ale w taki sposób nie nauczymy się mówić. Jedynym sposobem na udoskonalenie mówienia jest... samo mówienie. Poznając języki obce, nie powinniśmy więc zapominać o wprowadzaniu do nauki czynności mówienia.

Wróćmy jednak do tematu. Wiemy, że mówienie jest ważne, ale z kim rozmawiać? Mieszkamy w Polsce, nie znamy nikogo za granicą, wybieramy się do Anglii czy USA za dopiero za kilka miesięcy. Rzeczywiście jest to pewien problem, ale i tu jest kilka rozwiązań.

Jeśli uczysz się w szkole albo na stacjonarnych kursach językowych, rozmawiaj jak najwięcej z nauczycielem i innymi uczniami.

Możesz również rozmawiać 'z samym sobą' wymyślając różne zdania po polsku i wypowiadając je w języku angielskim. To naprawdę skuteczna metoda na poprawienie umiejętności mówienia i sam z niej czasami korzystam.

Ostatni sposób to spróbowanie znalezienia jakiegoś nauczyciela online. W sieci jest wiele stron internetowych, na których możesz płatnie lub bezpłatnie rozmawiać z ludźmi po angielsku za pośrednictwem Skype'a i podobnych programów komunikacyjnych. Nie do końca będą to autentyczne rozmowy po angielsku, ale umożliwią nabranie wprawy i przygotowanie się do prawdziwych rozmów. Rozmowa online z nauczycielem jest o wiele łatwiejsza, bo jesteś w 'sytuacji edukacyjnej' i nikogo nie dziwi, że czegoś nie rozumiesz, albo nie potrafisz czegoś powiedzieć. Dobry nauczyciel poprowadzi rozmowę zgodnie z poziomem, na którym się znajdujesz. Takie rozmowy powinny być małym wyzwaniem, ale równocześnie przyjemnością.

Poniżej odnajdziesz kilka stron, na których odnajdziesz, albo nauczycieli angielskiego, albo osoby, które znają angielski i chcą uczyć się polskiego. Wtedy dzielicie rozmowę na dwie części i na początku mówicie wyłącznie po polsku, a następnie po angielsku. Oto adresy stron:

Poznaj przydatne wyrażenia

W porządku! Uczyłeś się z autentycznych materiałów i miałeś kilka lekcji-konwersacji. Na pewno sobie poradzisz, ale warto znać kilka pomocnych fraz, które w razie potknięcia szybko Ci pomogą.

Mówię tutaj o zdaniach typu 'Przepraszam, nie usłyszałem' albo 'Możesz mówić wolnej?' lub 'Możesz mi to zapisać?'. Znajomość tych kilku podstawowych wyrażeń spowoduje, że będziesz czuć się pewniej i w razie potrzeby szybko wybrniesz z potencjalnie przykrej sytuacji. Poniżej kilka takich 'fraz-kluczy', które mogą Ci pomóc w rozmowie.

× Zaloguj się, aby rozpocząć naukę z fiszkami.
Kolejne przydatne angielskie zwroty Nazwy miesięcy po angielsku